Szabadkeresztény Egyház
Alapszabálya
1.§ Az Egyház
- A Szabadkeresztény Egyház hivatalos jogutódja a Magyarországi Szabadkeresztény Gyülekezetnek (MSzkGy), majd a később törvényi szabályozás eredményeként létrejövő Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet Egyház vallási tevékenységet folytató egyesületnek.[1]
- Az EgyházAlapértékei között kiemelt fontosságú a Szentírás, a Biblia melynek tanításai, útmutatásai meghatározóak számunkra. Minden emberi, történelmi és egyházi hagyomány fölé emeljük minden tekintetben Isten Igéjét. Ezen belül a közbeszédben leginkább elterjedt meghatározás szerint magunkat „neoprotestáns egyház”-ként definiáljuk.
2.§ Általános rendelkezések
- Az Egyház hivatalos neve: Szabadkeresztény Egyház (továbbiakban: az Egyház)
Az egyház nevének hétköznapi rövidítése: Szabker Egyház
Az Egyház székhelye: 4026 Debrecen, Mester utca 24.
Nyilvántartási szám: 01-10-0000008
(A Fővárosi Törvényszék 9.Pk.60.389/2020/6 határozat szám alatt)
Képviselő: Dr. Lakatos Péter Püspök
Gere József Püspök helyettes
Mind egyházi, mind világi hivatalos fórumokon az Egyház képviseletét a mindenkori Püspök látja el. Képviseleti joga általános és önálló. Akadályoztatás esetén helyettese teljes jogkörrel, meghatalmazással képviselheti az Egyházat. Az Egyház lelkészi igazolvánnyal látja el pásztorait, vezető szolgálóit, amely feljogosítja őket az Egyház képviseletére és tevékenységének végzésére kórházakban, börtönökben, iskolákban, képzési intézményekben.
- Az Egyház gyülekezetei és országos szervezetei közül azok a belső önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezetek, melyek az Alapszabály mellékletében székhelyük és képviselőjük megjelölésével feltüntetésre kerültek. Ezeknek a szervezeteknek a képviselői, a saját területükön az Egyház képviseletét is ellátják egyúttal, adott esetben önállóan pályázhatnak, programokat valósíthatnak meg.
- A Szabadkeresztény Egyház 2007. október 5. óta társult tagja az International Pentecostal Holiness Church-nek (IPHC) – Magyarul: Nemzetközi Pünkösdi Szentség Egyház. Központ: 7300 NW 39th Expressway in Bethany, OK. Postacím: P.O. Box 12609, Oklahoma City, OK 73157. USA. Az Egyház a nemzetközi missziós tevékenységeiben az IPHC-val összehangolt módon, közös platformon jelenik meg és végzi feladatait.
3.§ Az Egyház küldetése
- Az Egyház küldetése az Isten Igéjének hirdetése és képviselete minden ember számára a prédikálás és tanítás, az imádkozás, a dicsőítés, a szegényekről való gondoskodás, és a bajbajutottakon való segítés által. Az Egyház meggyőződése, hogy a bibliai, végidőkről szóló próféciák alapján feladata egy elveszett világban a megmenekülés útját hirdetni és megmutatni mindenkinek.
- A Szabadkeresztény Egyház küldetése, hogy ez embereknek hirdesse az evangéliumot, őket megtérésre vezesse, beépítse egy helyi közösségbe, és Jézus Krisztus tanítványává nevelje, aki felismeri személyes ajándékait, és szolgáló élettel maga is Jézus Krisztus hűséges követője lesz. Küldetésünknek tekintjük azt is, hogy az evangélium hatékonyabb terjesztése érdekében a meglevő gyülekezeteink egészséges fejlődésén munkálkodjunk, és új gyülekezeteket is alapítsunk.
- A Szabadkeresztény Egyház nem folytat pártokhoz kötődő politikai tevékenységet, tagjait nem kívánja politikai véleménynyilvánítással befolyásolni. Ugyanakkor szívesen munkálkodunk a közvetlen környezetünk és hazánk jólétén, erőnkhöz, lehetőségeinkhez mérten. Meggyőződésünk, Isten Igéje alapján feladatunk a hatalmat gyakorlókért imádkozni, az érvényben levő törvényeket tiszteletben tartani mindaddig, amíg azok nem köteleznek biblián alapuló hitünk megtagadására, elvtelen kompromisszumra.
- Az Egyház a jelen, változó identitású világban fontos értéknek tartja, hogy közösségeiben, életvezetésében biblia alapú álláspontot képviseljen a házasság és a szexuális identitások témájában. Hitéleti gyakorlatában a férfi és nő közötti házasságot tartja bibliai alapon követendő példának. Tiszteletben tartja mások ettől eltérő véleményét, ugyanakkor elvárja másoktól is, hogy tartsák tiszteletben a hivatalosegyházi állásfoglalását.
- A Szabadkeresztény Egyház törekszik arra, hogy jó kapcsolatot ápoljon és tartson fenn más Egyházakkal, és evangéliumi közösségekkel, és igyekszik részt venni, bekapcsolódni minden olyan programba, amely a Krisztus hívők egységét kifejezésre juttathatja. Ugyanakkor kész együtt működni világi szervezettekkel, és az állam megfelelő felelős szerveivel is minden olyan területen, amelyben az Egyház alapvető küldetését megvalósíthatja.
- A Szabadkeresztény Egyház hitvallása
Az Egyház hitelveit külön okirat, a Szabadkeresztény Egyház Hitvallása tartalmazza, amely tartalmában összhangban van az egyetemes keresztény hitvallások (pl. az ún. Apostoli Hitvallás) hitelveivel. Egyetlen mindenható, örökkévaló Istenben hiszünk, aki a látható és láthatatlan mennyei világ Teremtője, aki három személyben jelentette ki magát, mint Atya, Fiú és Szent Szellem (más megfogalmazás szerint Szentlélek). Hisszük, hogy az Isten által ihletett kinyilatkoztatás számunkra a Biblia, az Ó- és Újszövetség 66 könyve, amelyből megérthetjük Őt, jellemét, cselekedeteit és szándékait, és amely a zsinórmérték, amelyhez alakítanunk kell gondolkodásunkat, cselekedeteinket, és tanításunkat, egyénileg és közösségeinkben egyaránt.
Hisszük, hogy Isten az embert arra teremtette, hogy Ővele közösségben éljen, de ebből az állapotából elbukott, Tőle elidegenedett. Hisszük, hogy a Fiú Isten lett emberré Jézus Krisztus személyében, hogy tökéletesen bemutassa Istent, és a kereszten elszenvedett váltsághalál által megmentsen minket a bűn, a halál, a hiábavaló élet fogságából. Harmadnap feltámadt, kitöltötte ránk Szellemét, hogy az Istennel helyreállt kapcsolat örök dicsőségét nyerje mindenki, aki megtér Őhozzá, és hisz az Őróla szóló örömüzenetben. Hisszük, hogy ennek az örömüzenetnek hordozója és hirdetője az egyetemes Egyház, a Krisztusban üdvösséget nyert emberek közössége. Ennek az egyetemes Egyháznak része a Szabadkeresztény Egyház is.
- Az Egyház szertartásai
(Istentiszteletek, összejövetelek, egyházi alkalmak)
A Szabadkeresztény egyház életének meghatározó összejövetele a hétvégi Istentisztelet, mely során a gyülekezet közössége és az érdeklődők is találkozhatnak Istennel és egymással. Az Istentiszteletek során Isten Igéjének hirdetése, prédikálása mellett, a gyülekezet együtt imádja, dicsőíti Istent énekben és imában, közbenjár, megtérésre hív, részesül a Szent Szellem jelenlétének munkájában, alkalmaként úrvacsorái közösséget tart. A gyülekezetek életének rendszeres eseménye még a házaknál megtartott közösségi alkalmak, bemerítkezési összejövetelek, valamint evangélizációs alkalmak, konferenciák, dicsőítő alkalmak stb. A Szabadkeresztény Egyház összejöveteleinek részletesebb kifejtése az egyház Szervezeti És Működési Szabályzatában, a 2.2. pontban megtalálható.
4.§ Az Egyházvezetése, működése és döntéshozatala
- Az Egyház szervezeti struktúrájában a bibliai teokrácia (Isten uralma, vezetése) fogalmát igyekszik megvalósítani, azaz elkerülve a demokrácia manipulatív csapdáit, fontos döntéseiben az Örökkévaló Isten akaratát felismerve, teljes egyetértésre törekszik.
- Az Egyház vezetését a Püspök és a Vezetői Tanács (VT) végzi. A közösség egészét érintő kérdésekben az évente összehívásra kerülő Küldöttgyűlés segítségével hoz döntést.
- A Püspök személyére a Vezetői Tanács tesz javaslatot, és a Küldöttgyűlés teljes egyetértésben ismeri el, és helyezi tisztségbe.
- A Vezetői Tanács tagjait a Püspök javasolja, és a Küldöttgyűlés teljes egyetértésben ismeri el, és helyezi tisztségbe. A meghatározó közösségek vezetői közül kell kiválasztani, ügyelve arra, hogy a VT tagjain keresztül a teljes Egyház képviselete megvalósuljon. (Egyházi tisztségekkel kapcsolatos részletesebb szabályozást az Egyház Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza)
- A gyülekezetek élén lévő vezetőségeket pásztorok és presbiterek alkotják, akik saját közösségükért hordoznak vezetői és döntési felelősséget. Az egyes közösségek működésükben és döntés hozatalukban teljesen önállók, az Egyház vezetése csupán felügyeleti jogkörrel rendelkezik, illetve az adott közösség kérése alapján nyújt segítséget felmerülő, nehezebben megoldható helyzetekben. (Az egyes közösségek önálló működését részletesebben a Szervezeti és Működési Szabályzat tartalmazza.)
5.§Az Egyház gyülekezetei
- Az Egyház küldetését, hitéletét helyi gyülekezetekben, közösségekben valósítja meg.
- A gyülekezetek működésének állandó mércéje az Isten Igéjéhez méltó életvitel. Konkrét felmerülő kérdésekben az Egyház Szervezeti és Működési Szabályzata ad iránymutatást.
- Gyülekezeteink tagja lehet minden megtért, újjászületett ember, aki elkötelezi magát a bibliai alapelvek szerinti életvitelre, tagságát kéri, kész azonosulni az Egyház Alapértékeiben megfogalmazottakkal, megismeri és elfogadja az Egyház jelen Alapszabályát, a hozzá tartozó Szervezeti és Működési Szabályzatot, valamint az Egyház hivatalos Hitelveit. A gyülekezeti tagság kérdésében a helyi gyülekezet vezetősége és közössége dönt.
- Gyülekezeteink tagságát elsősorban olyan emberekkel kívánjuk gyarapítani, akik szoros egyházi kapcsolatokkal nem rendelkeznek, Istent keresték és nálunk találták meg. Ugyanakkor bizonyos esetekben annak a lehetőségét sem zárjuk ki, hogy más közösségből csatlakozzon valaki, az érintett közösséggel egyeztetett és rendezett módon.
- A helyi gyülekezethez való tartozás a Szabadkeresztény Egyházhoz való tartozást is jelenti egyúttal.
- Az egyes gyülekezetek önállóan működnek tevékenységük, gazdálkodásuk, vezetők és szolgálattevők megválasztásában. Ugyanakkor elhúzódó, vitás kérdések esetén az Egyház vezetésének (Püspök és Vezetői Tanács) felügyeleti és tanácsadási, végső esetben döntési joga van a jó rend helyreállítása érdekében, ill. a Szabadkeresztény Egyház neve alatt elnyert pályázati források, és más, központi támogatások esetében a VT-nek ellenőrzési és döntési joga van.
- Az Egyházhoz való csatlakozás már meglévő és működő közösségek számára is lehetséges. Ennek feltétele, hogy a közösség tagságát kéri, kész azonosulni az Egyház Alapértékeiben megfogalmazottakkal, megismeri és elfogadja az Egyház jelen Alapszabályát, a hozzá tartozó Szervezeti és Működési Szabályzatot, valamint az Egyház hivatalos Hitelveit.
6.§ Az Egyház vagyona és gazdálkodása
- Az Egyház vagyonát képezi minden olyan ingó vagy ingatlan vagyon, amely az ismét nyilvántartásba vett Szabadkeresztény Egyházra, mint jogutódra szállt át, mivel eredetileg a jogelőd Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet, mint egyház, illetve az általa alapított önálló jogi személyiséggel bíró jogutód, a Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet Egyház nevű vallási tevékenységet folytató egyesület tulajdona volt.
- Az Egyház hitéletét elsősorban tagjai adományaiból tartja fent. Külső támogatások, adományok, esetleges állami támogatás nem jelentheti olyan függőségi viszony kialakulását, mely során a támogatás elmaradása, megszűnése a működés fenntarthatóságát veszélyeztetné.
- Az adományok, valamint a közösségek, szervezetek és az Egyház vagyona, és pénzügyeinek kezelésében a felelősséget az adott terület vezetősége hordozza, és nem csupán a vonatkozó törvényi előírásoknak megfelelően, hanem a Biblia magasabb szintű erkölcsi elvárásainak megfelelően kell, hogy végezze azt.
- Minden adomány, az Egyháznak ajándékozott ingó, ingatlan vagyontárgy, az adományozást követően az Egyház tulajdonát képezi. Az Egyházból történő esetleges kiválás esetén vissza nem követelhető.
7.§ Záró rendelkezések
- Az Egyház belső Egyház fegyelmi kérdéseiben Isten Igéjének útmutatása, illetve az Egyház Szervezeti és Működési Szabályzata alapján jár el.
- Az EgyházAlapszabályának módosítása az Egyház vezetésének (Püspök és Vezetői Tanács) és az Egyház képviseletét megvalósító Küldöttgyűlésnek közös, egyakaraton meghozott döntésével lehetséges.
- Jelen Alapszabály az Egyház 2021 február 20.-i Küldöttgyűlésen került elfogadásra, és az elfogadás követő napon hatályba lépett.
Debrecen, 2021. február 20.
A Szabadkeresztény Egyház Alapszabályának melléklete:
I. Az Egyház önálló jogi személyiséggel rendelkező gyülekezetei:
Debreceni Szabadkeresztény Gyülekezet
Székhely: 4026. Debrecen, Mester utca 24.
Képviselő: Szilágyi Zsolt
Hajdúböszörményi Szabadkeresztény Gyülekezet
Székhely: 4220, Hajdúböszörmény, Polgári u. 154
Képviselő: Rácz Csaba
Miskolci Szabadkeresztény Gyülekezet
Székhely: 3530. Miskolc, Lonovics József utca 5.
Képviselő: Nagy Attila
Pesterzsébeti Szabadkeresztény Gyülekezet
Székhely: 1201. Budapest, Vörösmarty utca 162.
Képviselő: Gere József
Szigetszentmiklósi Szabadkeresztény Gyülekezet
Székhely: 2310. Szigetszentmiklós, Tököli út 26
Képviselő: Szabó Zoltán
Tengelici Szabadkeresztény Gyülekezet
Székhely: 7054 Tengelic, Kossuth Lajos u. 44
Képviselő: Bujdos Zoltán
Zuglói Szabadkeresztény Gyülekezet
Székhely: 1149 Budapest, Angol u. 44.
Képviselő: Dr. Nagy Dániel
II. Az Egyház önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezetei:
Dicsőítő és Próféta Iskola
Székhely: 4030. Debrecen, Óvoda utca 37/B
Képviselő: Dr. Lakatos Péter
Alabástrom Projekt
Székhely: 7130. Tolna, Kossuth utca 27.
Képviselő: Hámori Attila, Mikes Attila, Szilágyi Zsolt
III. Önálló jogi személyiséggel nem rendelkező gyülekezetek:
Békéscsabai Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 5600. Békéscsaba, Dózsa György út 35
pásztor: Mecseki János
Bonyhádi Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 7150. Bonyhád, Iparos udvar 2.
pásztor: Torda Tibor
Demecseri Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 4516. Demecser, Szabolcsvezér út 51.
pásztor: Peres János
Érdi Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 2030. Érd, Bajcsy Zsilinszky út 163
pásztor: Szakály Sándor
Gávavencsellői Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 4243. Gávavencsellő, Kazinczy út 24
pásztor: Nagy Márton Géza
Hencidai Szabadkeresztény házi közösség
Cím: 4123. Hencida, Csokonai utca 26.
pásztor: Szűcs Lajos
Méhteleki Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 4975. Méhtelek, Petőfi utca 10.
pásztor: Kovács Edgár
Nyíregyházi Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 4400. Nyíregyháza, Hunyadi utca 40.
pásztor: Benke Mihály
Putnoki Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 3630. Putnok, Petőfi Sándor út 30.
pásztor: Rátonyi Tibor
Ráckevei Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 2300. Ráckeve, Móricz Zsigmond utca 18.
pásztor: Szabó Zoltán
Szendrőládi Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 3751. Szendrőlád, Ady Endre út 7.
pásztor: Lakatos Zsolt
Szolnoki Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 5000. Szolnok, Móricz Zsigmond út 16.
pásztor: Földi István
Tiszavasvári Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 4440. Tiszavasvári, Széles utca 1
pásztor: Vadász Dezső
Uszkai Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 4952. Uszka, Fő utca 16.
pásztor: Kovács Edgár
Vasmegyeri Szabadkeresztény Gyülekezet
Cím: 4502. Vasmegyer, Kossuth út 145
pásztor: Tóth János
IV. Önálló jogi személyiséggel nem rendelkező országos intézmény:
Búzamag Bibliaiskola
Székhely: 1149. Budapest, Angol u. 44.
Igazgató: Kerekes Ernő
Szabadkeresztény Misszió
Székhely: 2310. Szigetszentmiklós, Tököli út 26
Képviselő: Szabó Zoltán
Az önálló jogi személyiséggel nem rendelkező közösségek és szervezetek képviseletét az Egyház Püspöke látja el.
[1]Az 1924-ben alakult Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezetet a Fővárosi Bíróság 6.Pk. 63356/1990/1 számú végzésével a lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló 1990. évi IV. törvény 22. §-a alapján 15. nyilvántartási száma alatt egyházként bejegyezte. A Magyarországi Szabadkeresztyén Gyülekezet a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény (Ehtv.) 34. § (1) bekezdése alapján átalakult vallási tevékenységet végző szervezetté, amely egyház az Ehtv. 36. § (1) bekezdése szerint 2012. március 01. napjától a jogelőd egyház általános jogutódja. A Fővárosi Törvényszék 2021 január 13.-án kelt 9.Pk.60.389/2020/6. számú határozatával nyilvántartásba vett egyházzá minősítette 2019. április 15.-i visszamenőleges hatállyal.